Schemat na wagę złota

Posted on pią 15 październik 2010 in misc

Jeśli chodzi o szeroko pojęty "consulting" związany z sieciami jednym z podstawowych narzędzi od jakich zaczynamy jakąkolwiek pracę jest schemat sieci na podstawie którego możemy przeanalizować aktualną sytuację. Schemat taki może być nieocenionym źródłem informacji o sieci, żadna inna forma nie jest w stanie w tak treściwy sposób dostarczyć tylu informacji, oczywiście o ile jest prawidłowo przygotowany... Z tym niestety bywa różnie i najczęściej nie tak, jak powinno być.

schemat
1. «ogólny, wstępny szkic lub plan czegoś»
2. «gotowy wzór czegoś, powielany potem wielokrotnie»
3. «uproszczony rysunek techniczny obiektu, układu lub urządzenia»

Taką definicję podaje Słownik Języka Polskiego, na uwagę zasługuję zwłaszcza punkt trzeci - najlepiej oddaje to, o co mi chodzi. Dobry schemat sieci wygląda mniej więcej tak:

Schemat
sieci

Oczywiście nie jest idealny, ale zupełnie dobry do naszych celów. Dzięki niemu wiemy:

  • Jakie urządzenia znajdują się w sieci
  • Jak są ze sobą połączone
  • Znamy adresację poszczególnych linków a także ich typ (w tym przypadku autor zastosował przerywaną linie do zaznaczenia linków bezprzewodowych)
  • Znamy adresację podsieci końcowych
  • W przypadku sieci bezprzewodowych znamy nawet częstotliwości na jakich działają, co też bywa pomocne

Generalnie jesteśmy w stanie poznać nieco "materiał" na jakim będziemy pracować. Rozpoznać błędy projektowe czy zaproponować rozwiązanie. W wersji ekstremalnej mogłyby się pojawić modele urządzeń, SSID sieci bezprzewodowych czy zastosowane medium (miedź, światło). Bajka :)

Dobra. Mieliśmy przykład pozytywny, teraz pora na rzeczywistość:

Dzień jak co dzień. Dzwoni klient chciałby zrobić X ze swoją siecią czy też wdrożyć Y i prosi o pomoc przy doborze sprzętu, oprogramowania, protokołu, łatewer. Oczywiście proszę go o przesłanie schematu sieci. Mija 10 minut i dostaję takie cuś:

Internet \<--> Serwer (czytaj router brzegowy) \<--> szkielet na radiu \<--> klient

Sorry ale chyba każdy widzi różnicę... Z tego można wywnioskować dokładnie nic - równie dobrze mogę sobie kupić szklaną kulę i zacząć babrać się w fusach. Nie tędy droga!

Powtórzę to jeszcze raz: Dobrze przygotowany schemat to podstawa jakiejkolwiek pracy konsultanta

post scriptum

Nie wspomniałem o jednej rzeczy. Schemat to nie tylko narzędzie pracy konsultanta sieciowego. To podstawowe narzędzie każdego szanującego się administratora sieci (przynajmniej w moim wyimaginowanym świecie).

post scriptum 2

Dla wszystkich szukających dobrego, darmowego programu do rysowania obrazków jak powyżej:
Dia - dostępny także dla Windows. Happy drawing!