Nv2 - TDMA w wydaniu MikroTik

Posted on nie 10 kwiecień 2011 in MikroTik

Standardowy mechanizm dostępu do łącza w sieciach 802.11 z natury opiera się na rywalizacji. Coś, co całkiem dobrze sprawdzało się w niewielkich sieciach (np. w biurze) niekoniecznie działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli w bardziej wymagających środowiskach. Do tej pory (z nielicznymi wyjątkami) skazani byliśmy na dźwiganie tego, nieco historycznego bagażu. Technologia TDMA wprowadza tu nową jakość.

Inaczej niż w mechaniźmie CSMA/CA, dostęp do medium regulowany jest przez punkt dostępowy - przydziela on, tak zwane szczeliny czasowe - krótkie okresy czasu, w których stacja może transmitować dane. Podobną sytuację mieliśmy już w nstreme - punkt dostępowy "odpytywał" urządzenia (o ile był włączony polling), i tylko w odpytana stacja mogła wysłać lub odebrać dane. Twórcy Nv2 poszli krok dalej - urządzenia nie są już odpytywane, w zamian AP wysyła do wszystkich stacji "plan transmisji" (schedule) na początku każdego okresu (period). Co więcej, przydziela tyle czasu, ile potrzebuje go klient (więcej dla tego, kto więcej nadaje). Jak za chwilę się przekonamy efekty są więcej niż satysfakcjonujące.

Poza ogólnym wzrostem wydajności (większa przepustowość, lepszy podział medium pomiędzy urządzenia klienckie, większa pojemność sieci) takie podejście rozwiązuje jeszcze jeden poważny problem dużych sieci bezprzewodowych - problem ukrytego węzła (hidden node). Z ukrytym węzłem spotykamy się w sytuacji gdy przynajmniej jedna ze stacji klienckich "nie słyszy" pozostałych i sama nie jest przez nie słyszana. W sytuacji gdy o medium musi współzawodniczyć z pozostałymi, jest praktycznie bez szans (mechanizm RTS/CTS niewiele tu pomaga).

Poniżej wynik pierwszych (biurkowych testów). Moduły Wistron DNMA92.

Nv2 Bandwidth test
results

Moim zdaniem wygląda obiecująco :) Jeden z kolejnych artykułów poświęcimy na bliższe zapoznanie się z najnowszym dzieckiem MikroTika. Tym bardziej, że wersja 5.0 RouterOS już się ukazała (bieżąca to już 5.1).

Na koniec warto rzucić okiem, na nowe pomysły w AirMax (implementacja TDMA konkurencyjnego producenta - Ubiquiti Networks) - Rocket M GPS