/tool sms send usb3 "+485555555" message="Test wiadomosci sms" Jako argumenty polecenia musimy podać (minimum) port, nr telefonu i …" /> /tool sms send usb3 "+485555555" message="Test wiadomosci sms" Jako argumenty polecenia musimy podać (minimum) port, nr telefonu i …"/> Idea4pro Blog – MikroTik RouterOS zamiast iPhone

MikroTik RouterOS zamiast iPhone

Posted on śro 02 marzec 2011 in MikroTik

RouterOS umożliwia podłączenie modemu 3G (USB lub miniPCI-E). Sporo popularnych modeli działa "od strzału". Powszechnie znanym faktem jest też możliwość wysyłania smsów. Np. z powiadomieniem o jakiejś straszne awarii ;)

[admin@MikroTik]> /tool sms send usb3 "+485555555"  message="Test wiadomosci sms"

Jako argumenty polecenia musimy podać (minimum) port, nr telefonu i samą wiadomość. Teraz wystarczy wykorzystać to np. w skrypcie.

Co z odbieraniem smsów? Otóż RouterOS i to potrafi. Co ciekawe można to wykorzystać do wykonania jakiegoś skryptu (np. podniesienie interfejsu czy restart urządzenia).

W pierwszej kolejności musimy skonfigurować funkcję odbierania smsów.

[admin@MikroTik]> /tool sms set receive-enabled=yes port=usb3 secret="tajne_haslo"

Ponownie wybieramy port na którym zainstalowany jest nasz modem, podajemy hasło (aby wykonać skrypt trzeba je podać w wiadomości sms) ewentualnie parametrem allowed-number możemy ograniczyć się do wiadomości tylko z konkretnego numeru telefonu. Teraz pozostało nam napisanie skryptu, który chcemy zdalnie wykonać:

[admin@MikroTik]> system script print
0   name="script1" owner="admin"
     policy=ftp,reboot,read,write,policy,test,winbox,password,sniff,sensitive,
       api
     run-count=0 source=:log info "sms dotarl!"

Jak widać w tym przypadku poszedłem na łatwiznę i sms spowoduje zapisanie wiadomości "sms dotarl!" w logach systemowych.

Pora na format samej wiadomości sms, wygląda to tak:

:cmd hasło script nazwa_wykonywanego_skryptu

W naszym przykładzie:

:cmd tajne_haslo script script1

Po wysłaniu wiadomości na numer modemu powinniśmy zobaczyć odpowiedni wpis w logach :) Dodam na koniec, że w smsie można też przekazać wartość zmiennej do skryptu parametrem var= na końcu wiadomości.

Miłego smsowania :)

FIN